24 Nisan 2010 Cumartesi

6 milyar öteki
6 milyar öteki (6 billion others)
tamamen tesadüfen karşılaştığım ve sonuna kadar ilgiyle izlediğim bir belgesel. Diğerlerinin bize ne kadar benzediği ve ne kadar farklı olduğu konusunda ani bir aydınlanma yaşatan bu film hakkında biraz da araştırma yaptım. Paylaşmak üzere tabiki...

6 milyar öteki, 6 yönetmen tarafından yapılan 5000 röportajı içeriyor. Bu röportajlar ise 75 ülkeden balıkçısından, performans sanatçısına farklı profillerden insanlarla yapılmış. Filmi izlediğinizde bölüm bölüm sorulan belli bir soruya verilen yanıtları izliyorsunuz. Konuşmalar 20 sn ile 3 dakka arasında değişiyor ki bu da belgeselin olası sıkıcılığını ortadan kaldırmış.

40 yada daha fazla soruyu barındıran projenin ana amacı ise, bizi ayıran ve birleştirenleri gözler önüne sermek. Ülkeler, insanlar, cinsiyetler ve hayatlar farklılaştıkça aynı soruya verilen cevaplar da gittikçe daha fazlasını dillendiriyor. İzlerken gözleriniz doluyor, hayret ediyor yada gülüyorsunuz. Suretler bazen sizi yanıltıyor. Verilecek cevapları önceden kestirmek bazen çok güç. Önyargınızı da kırmanızı sağlayacak bir dayanağı var bu projenin. En güzeli de gözlerinizle bunu görmeniz. Size göre "hayatın manasını" en derin sözcüklerle ifade eden kişi, gözünüze en "öteki" görünen kişi olabiliyor. Başkalarının hayatını ve belki de en mahrem düşüncelerini onların izniyle ve kimin izlediğini bilmemenin getirdiği o gerçek samimiyetle izliyorsunuz.Röportajlar sırasında; Hayatın anlamı nedir? Yaşadığınız en zor olay nedir? Ailenizden ne öğrendiniz? Çocuklarınıza ne bırakmak istersiniz? Sizce sevginin anlamı nedir? ve benzeri cevap vermesi zor ve kesin bir doğrusu olmayan sorular yöneltiliyor. Projenin filmini Kanal 24'de izleme şansına eriştim. Farkettiğim üzere ise kanalın güzel bir uygulaması var. Sitesine girdiğinizde belirli bir tarihte olmak üzere filmin yayınlanması konusunda istekte bulunabiliyorsunuz. Oylama sistemi mevcut tabiki. Filmin yerini tutmasa da proje kapsamındaki cevapları ve proje detaylarını 6 milliards d'autres'in web sitesinden de takip edebilirsiniz.

6 milyar öteki Projesi, tüm ötekilerin aslında bizden olduğunu anlamamıza yardım ediyor.

Herkesin bu paylaşımı yaşamasını tavsiye ederim.

Yine beklerim...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder